Hallerówka

Hallerówka - źródło: www.wladyslawowo.info.pl

źródło: www.wladyslawowo.info.pl

Oficjalnie to Centrum Pamięci Generała J.Hallera i Błękitnej Armii ale wszyscy nazywają potocznie „Hallerówka”. To drewniana willa we Władysławowie przy ul. Morskiej, która przed II wojną światową należała do gen. Józefa Hallera. Generał wraz z rodziną zamieszkiwał w niej podczas swoich letnich wakacji. Dzięki Towarzystwu Przyjaciół Hallera mieści się tu obecnie Muzeum Generała Hallera, w którym można zobaczyć niewielką ekspozycję poświęconą generałowi z cennymi  pamiątkami po nim.

W domku obok – dawnej siedzibie adiutanta generała Hallera – Dworzańskiego – tzw. „Adiutantówce”, mieści się Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego – jedno z ładniejszych muzeów przyrodniczych na Pomorzu, pokazujące unikatową florę i faunę tego regionu.

W sąsiedztwie willi znajduje się odsłonięty w sierpniu 1995 roku „Pomnik Generała Józefa Hallera” przed którym to z okazji rocznicy obchodów Zaślubin Polski z morzem jak również Narodowego Święta Niepodległości organizowane są patgriotyczne uroczystości.