Hel

źródło: www.hel.info.pl

Hel widok z wieży kościoła – źródło: www.hel.info.pl

HEL to stare, kaszubskie miasto portowe. To także znana miejscowość letniskowa położona na końcu Półwyspu Helskiego, a właściwie jak mówią tutejsi mieszkańcy na początku Polski. To urocze miejsce z klimatem małego rybackiego miasteczka. Hel do niedawna duża baza wojskowa, pomału odzyskuje swój turystyczny charakter. Duża piękna plaża położona na samym helskim cyplu, przyciąga na swoje piaszczyste podłoże wielu turystów. Hel to także wiele interesujących miejsc. W Helu bowiem mieści się Muzeum Rybołówstwa z ciekawą wystawą opisującym rybaków i ich fach. Helskie Fokarium czyli Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego opiekuje się bałtyckimi fokami, ale chętnie też edukuje wszystkich, którzy chcą je odwiedzić. Muzeum Obrony Wybrzeża powstało na stanowisku największej z helskich dział kalibru 406 mm, zwanych „Schleswig Holstein”. W ekspozycji muzealnych zobaczymy cały ogrom helskich fortyfikacji. Niewątpliwą atrakcją jest również latarnia morska wraz ze swoim otoczeniem. Wspięcie się na szczyt latarni wynagrodzi wytrwałym malowniczy widok rozciągający się z jej szczytu na morze, Półwysep Helski, a dla tych z sokolim wzrokiem na zabudowania trójmiasta.

Atrakcje Helu

hel-plaza

Plaża w Helu – źródło: www.hel.info.pl

Główną atrakcją Helu jest jak pewnie każdej nadmorskiej plaży jest oczywiście plaża w Helu. Dzięki swojemu unikalnemu położeniu Hel może poszczycić się dwoma pięknymi plażami. Jedną położoną nad otwartym morzem położoną w większości na Cyplu Helskim zwaną Dużą Plażą i tą od strony Zatoki Gdańskiej – zwaną Małą Plażą między portem morskim a wojennym. Tuż przy tej plaży mieści się Fokarium w Helu, które jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Główny cel istnienia fokarium to odtworzenie i ochrona kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ważny jest także cel edukacyjny, ponieważ dzięki wizycie w helskim fokarium możemy poznać życie bałtyckich morskich ssaków. Przy plaży w dawnym XV w. kościele mieści się Muzeum Rybołówstwa w Helu, na wystawie którego prezentowane są zagadnienia związane z historią Bałtyku, rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, dziejami samej Mierzei Helskiej, a także ze współczesnymi problemami związanymi z gospodarką morską. Część frontową obiektu wieńczy niewysoka, drewniana wieża, która pełni funkcję widokową. Roztacza się z niej piękna panorama na miasto, port i plażę od strony Zatoki Puckiej.

port-w-helu

Port w Helu – źródło: www.hel.info.pl

Niedaleko stąd już do portu w Helu, który pełni głównie funkcję rybacką, ale jest także portem jachtowym i miejscem stacjonowania statków wycieczkowym. Warto przejść się helskimi falochronami, żeby przyjrzeć się portowi z bliska. Na terenie portu znajduje się ciekawa budowa Informacji Turystycznej. Wychodząc z portu warto przejść się ul. Wiejską, na której warto zwrócić uwagę wśród tłumów turystów, na ryglowe domy rybackie z przełomu XVIII/XIX w., zobaczyć ciekawy kościół wybudowany w latach 30 XX w.

Na helskim cyplu oprócz pięknej plaży znajduje się zespół latarni morskiej składający się z latarni morskiej o wysokości 42 metrów, wybudowanej w 1942 r., domu latarników (poł. XIX w.), budynków gospodarczych (poł. XIX w.), znajduje się tam też fundament pierwszej latarni z 1820 roku. Na latarnię można wejść, żeby z górnego tarasu zobaczyć uroczy widok na Zatokę Gdańską, Morze Bałtyckie i Półwysep Helski.

Hel to także dawne miasto wojskowe, na którym powstały liczne fortyfikacje wojskowe. Opieką nad fortyfikacjami zajmuje się helskie Muzeum Obrony Wybrzeża. Siedzibą muzeum są obiekty najciekawszego militarnego obiektu miasta czyli niemieckiej baterii artyleryjskiej „Schleswig-Holstein”. W muzeum poznamy militarną historię Helu i Półwyspu Helskiego, z ciekawymi zbiorami wojskowymi. W jednej części muzeum otworzono filię czyli Muzeum Kolei Helskich, na której możemy zobaczyć jak wyglądała historia kolejnictwa w Helu i Półwyspie Helskim.

Noclegi w Helu

W Helu można znaleźć interesujące nas noclegi w kwaterach prywatnych, rodzinnych pensjonatach, a także w hotelach czy swoje miejsca na polach namiotowych. Więcej noclegów w Helu znajdziecie na stronie: www.hel.info.pl/noclegi/wszystkie