Jastarnia

źródło: www.jastarnia.info.pl

źródło: www.jastarnia.info.pl

Jastarnia położona jest mniej więcej w połowie długości helskiej mierzei. Współcześnie Jastarnia to wielki ośrodek urlopowy a także rybacki. Na urlopowiczów oczekują strzeżone kąpieliska z piaszczystymi plażami, tak nad bezpośrednim Bałtykiem jak i nad zatoką. W Jastarni cały czas silne są tradycje kaszubskie. Przykładowo nazwy ulic są podawane w dwóch językach – po kaszubsku i polsku. Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy tu Chatę Rybacką, prywatne Muzeum Pod Strzechą, okazy umieszczone są też w portowym bosmanacie. W Jastarni funkcjonuje także skansen fortyfikacji. W mieście znajduje się również latarnia morska. To najniższa latarnia w Polsce (17 m) i niestety nie jest udostępniona do zwiedzania.

Atrakcje w Jastarni

źródło: www.jastarnia.info.pl

źródło: www.jastarnia.info.pl

Plaże w Jastarni spotkamy zarówno nad morzem jak i nad zatoką. Dla plażowiczów najlepsze są plaże od strony morza, ponieważ są szersze, pełne drobnego piasku i znajdują się na nich strzeżone kąpieliska. Plaża od strony zatoki jest węższa i jest ulubiona przez amatorów windsurfingu. W Jastarni znajduje się kilka ciekawych miejsc do których warto zajrzeć.  W Jastarni funkcjonuje także port morski położony od strony zatoki, to baza rybołówstwa, pomost pasażerski oraz marina jachtowa. Pierwszy port był budowany w okresie XX-lecia międzywojennego, został on zniszczony w trakcie wojny. Odbudowano go w latach 1947-49.

Nad miejscowością góruje wieża Kościoła NMP pochodzącego z 1931 roku, z starej Chacie Rybackiej znajdziemy zbiory eksponatów rybackich i można też zobaczyć prywatne Muzeum Pod Strzechą. W Jastarni warto zwrócić uwagę na zachowany zabytkowy zespół osady rybackiej. W Jastarni znajduje się też latarnia morska to najniższy tego typu obiekt w naszym kraju, jednocześnie to jedna z dwóch latarni o metalowej konstrukcji.

źródło: www.jastarnia.info.pl

źródło: www.jastarnia.info.pl

Obok Jastarni znajdują się pozostałości po przedwojennym Ośrodku Oporu Jastarnia składa się on z czterech ciężkich bunkrów i schronów lekkich. 4 ciężkie schrony bojowe to: Saragossa, Sęp, Sokół i Sabała. Od roku 2005, działa tu Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera.

Aktywnie w Jastarni

W Jastarni, przy ulicy Mickiewicza, na wylocie w kierunku Władysławowa znajduje się trawiaste lotnisko. Można tu wybrać się na lot widokowy lub skoczyć ze spadochronem.

Przez całą Mierzeje Helską wiedzie ścieżka rowerowej. Można nią przejechać z Helu do Władysławowa lub wybrać się na krótsze wycieczki. Windsurfing to ostatnimi czasy bardzo popularny sport wodny, a jedno z najlepszym miejsc do nauki i jego uprawiania to zatoka Pucka. Nic więc dziwnego, że w Jastarni znajdziemy wiele szkół i wypożyczalni sprzętu.

Noclegi w Jastarni

W Jastarni znajdziemy wiele miejsc noclegowych, tak jak w innych miejscowościach na mierzei do plaży jest tu zawsze blisko. Więcej noclegów w Jastarni znajdziecie na stronie: www.jastarnia.info.pl/noclegi/wszystkie