Kuźnica

źródło: www.kuznica.info.pl

źródło: www.kuznica.info.pl

Kuźnica to znany ośrodek rybacki na Półwyspie Helskim. W XIX wieku mieszkało tu najwięcej osób na całym półwyspie. Od momentu (1922) wybudowania połączenia kolejowego Hel – Władysławowo zaczęła się w Kuźnicy dynamicznie rozwijać turystyka. Mierzeja Helska w okolicy Kuźnicy jest najwęższa, dlatego też do nadmorskiej plaży jest blisko z każdego miejsca. Pomimo turystyki Kuźnica to ciągle bardzo ważny ośrodek rybacki z portem w Kuźnicy, zgodnie ze stara tradycją, w czerwcu odbywa się pielgrzymka rybaków łodziami do kościoła pod wezwaniem Św. Piotr i Pawła w Pucku. Ciekawostką jest Ryf Mew (lub Rybitwia Mielizna) wąska mielizna przecinająca Zatokę Pucką i ciągnąca się od Kuźnicy aż do Rewy. Mielizna ta powstała w skutek nanoszenia piasku przez prąd morski, płynący przez zatokę. O tą mieliznę spierają się miłośnicy przyrody (to ostoja ptactwa i fok) z miłośnikami sportów wodnych (zatoka to doskonały akwen dla tych sportów). Najkorzystniej będzie wtedy jak obie strony zawrą jakiś rozsądny kompromis.

źródło: www.kuznica.info.pl

źródło: www.kuznica.info.pl

Plaża w Kuźnicy położona od strony otwartego Morza Bałtyckiego jest szeroka, o drobnym, jasnym piasku. W Kuźnicy trudno znaleźć kwatery oddalone od morza o więcej niż 200 metrów, ponieważ tyle ma akurat w tym miejscu mierzeja Helska. Na plażę więc nie będziemy mieli daleko.

Kuźnica to dość duży ośrodek rybacki. Od strony Zatoki Puckiej Funkcjonuje port rybacki z mariną. Przez wiele lat była to mała nieosłonięta przystań rybacka, z niewielkim nabrzeżem i trudnym, obfitującym w mielizny podejściem. Jesienią 2012 roku jednak oddano do użytku zmodernizowany port z nowymi falochronami i całym zapleczem portowym.

źródło: www.kuznica.info.pl

źródło: www.kuznica.info.pl

W 1931 r. mieszkańcy Kuźnicy zdecydowali o budowie kościoła u siebie. Tak powstał jednonawowy kościół, o skromnym wystroju, w stylu neogotyckim. Nazywa się go Kościołem Rybackim, a ten charakter kościoła podkreślają różne akcenty związane z rybołówstwem.

Aktywnie w Kuźnicy

W Kuźnicy można oczywiście popływać na sprzęcie wodnym wszelkiego typu, to raj dla windsurferów i kitesurferów. Wybierając się do Kuźnicy warto zaplanować rowerowe wycieczki. Przez cały półwysep, ciągnie się ścieżka rowerowa i dalej łączy się aż z Puckiem. Ścieżka przebiega niedaleko wybrzeża i cały czas czujemy wiejącą od morza bryzę.

Noclegi w Kuźnicy

Kuźnica to znane nadmorskie letnisko i można tu wynająć odpowiednie dla siebie pokój w kwaterach czy pensjonatach. Więcej noclegów w Kuźnicy znajdziesz na stronie: www.kuznica.info.pl/noclegi/wszystkie